تبلیغات
استقلال ابی - اختصاصی استقلالی -ایرانیان مردم روزهای سخت و افتخار آفرین تاریخ خود هستند !
اختصاصی استقلالی -سال 1978 تیم ملی ایران برای نخستین بار در تاریخ خود به جام جهانی راه پیدا کرد . در آن سال حشمت خان مهاجرانی مربی تیم ملی ایران بود ، تیمی از بازیکنان باشگاهی ایران . جوانان دیروز بدون شک صدای گزارشگر بازی آقای روشن زاده را به یاد دارند که با گل غفور جهانی فریاد میزد " گل ، گل ، گل برای ایران ، غفور جهانی ، جام جهانی" ایران با گل غفور جهانی به جام جهانی رسید . حال بعد از گذشت 35 سال ایران برای چهارمین بار با گل " گوچی " به جام جهانی راه پیدا میکند .

سه هفته پیش و قبل از بازی با قطر کمتر میشد باور کنیم که تیم ملی ایران به جام جهانی راه پیدا میکند. حتی مربی تیم ملی آقای کیروش در مصاحبه ای اشاره کرد که " قول میدهم ایران با بازی پلی آف به جام جهانی راه پیدا کند." قبل از بازی با قطر به هیچ عنوان پیش بینی نمی شد که ایران به عنوان تیم نخست از گروه خود به جام جهانی راه پیدا کند ، البته تیم نخست و یا تیم دوم در این مرحله تفاوتی ندارد ، بلکه راه یابی به جام جهانی بدون بازی پلی آف اهمیت داشت .مردم ایران ، مردم با تعصب ، با غیرت و مردم روزهای سخت هستند که کیروش بعد از گذشت دو سال از زندگی در ایران در مدت چند روز قبل از بازی با قطر آن را لمس کرد . کیروش به ناگهان علاقه عجیبی به مردم ایران و ایران پیدا کرد او صدای مردم ایران را شنید که از صمیم قلب علاقه داشتند که به جام جهانی برزیل راه پیدا کنند .

در مدتی که کارلوس کیروش مربی تیم ملی ایران میباشد انتقادات زیادی از او به عمل آمد . گاه از سفرهای او انتقاد میشد ، گاه از ترکیب تیم ملی و گاه از انتخاب بازیکنانی که دو ملیتی هستند که خبر نگاران و مردم از آنها با لفظ " دو رگه " یاد میکردند که البته کلمه ( دو ملیتی ) کلمه بهتری است .
کیروش زمان زیادی لازم داشت که با فوتبال ، مردم و فرهنگ ایران آشنا شود . فرهنگ و مردم ایران گاه آنچنان پیچیده هستند که حتی برای خودمان هم سخت است که مردم و فرهنگمان را بشناسیم . ولی خصلت مهمان نوازی، خون گرمی و تعصب در فرهنگ ایرانی غیر قابل انکار است و در مقابل حرفه ای بودن و تجربه کارلوس کیروش نیز غیر قابل انکار بود .

شاید امروز احساساتی شویم و بگویم کیروش بهترین است . از او تعریف و تمجید کنیم و او را بدون اشکال بدانیم ولی باید به یاد داشته باشیم که یکی از دلایل راهیابی ایران به جام جهانی همان انتقادات سالم و منطقی بود ، همان عشق و نگرانی مردم نسبت به تیم ملی کشور خود بود که باعث شد کیروش اهمیت راهیابی به جام جهانی برای مردم ایران را متوجه شود .

راهیابی ایران به جام جهانی از چند نظر اهمیت دارد.

نخست آنکه لیگ برتر ایران با اهمیت بیشتری انجام میشود و بازیکنان سعی میکنند تمام تلاش خود را انجام دهند که بتوانند تیم ملی ایران در برزیل را همراهی کنند .

دیگر نکته مثبت این است که فوتبال ایران خود را باور کند و در آینده نگران بازی با قطر ، بحرین ، لبنان و ازبکستان نباشد و فوتبال آسیا و دنیا متوجه قدرت تیم ملی ایران باشند .

نکته دیگر بالا آمدن ایران در رنکینگ فیفا در ماه آینده خواهد بود که پیشبینی میکنم اگر بالاتر از تیم کره قرار نگیرد بدون شک با فاصله کمی بعد از تیم کره در رنکینگ فیفا قرار میگیرد .

حال که تیم ملی به جام جهانی راه پیدا کرده است، شاید نگران باشیم که با تیمهای برتر جهان چگونه باید بازی کنیم . اگر مقابل اسپانیا ، انگلستان ، برزیل ، ارژانتین ، آلمان ، ایتالیا و ..... بازی کردیم چه باید انجام دهیم که آبرو ایران را حفظ کنیم . باید به بازیکنان اعتماد کنیم و به یاد داشته باشیم که کیروش یک مربی حرفه ای و با تجربه است و هنوز باید به یاد داشته باشیم که فوتبال ما با فوتبال دنیا فاصله زیادی دارد و انتظار نداشته باشیم که به مراحل یک هشتم ، یک چهارم و یا فینال جام جهانی برسیم . بودن در جام جهانی افتخاری است که تنها 32 تیم به آن میرسند .امید داشته باشیم که برای نخستین بار به مرحله دوم راه پیدا کنیم .

همان گونه که عقیده داریم که آقای کیروش یک مربی حرفه ای و با تجربه است باید از حرکت او بعد از بازی با تیم کره انتقاد کنم . تعصب کارلوس کیروش برای ایران و ایرانی و حمایت از فرهنگ ، ملت و تیم ملی قابل قدردانی است . ولی حرکت او و چند همراه تیم ملی ( مامور تدارکات و مترجم آقای کیروش ) حرکت درستی نبود ، کلماتی که به مربی تیم کره در آن صحنه توسط آن چند نفر گفته شد کلمات درستی نبود . دلیل تعجب من این است کیروش یک مربی با تجربه است که با مربیهای بزرگ و تیمهای بزرگ دنیا کار کرده است . ایکاش کیروش در پایان بازی به طرف مربی تیم کره میرفت و دست خود را برای دست دادن با او دراز میکرد که در آن صورت این پیروزی و راهیابی به جام جهانی صدها برابر زیبا تر میشد. آقای کیروش و آن جوان در آن لحظه احساساتی شدند و بدون شک با گذشت زمان از آن حرکت خود پشیمان میشوند .فکر میکنند شاید بهتر بود ان حرکت را انجام نمیداد و ان کلمات گفته نمی شد . به هر صورت فرهنگ ایرانی ، فرهنگ گذشت و پهلوانی در ورزش است .

امسال , سال پر اهمیتی برای فوتبال ایران بوده و خواهد بود . دیدیم از زمانی که همه رسانه ها و مسئولان هم دل و مصمم شدند تیم ملی موفق شده و باعث افتخار فوتبال ایران شدند . انتقاد گاه منطقی انجام میشود و گاه با کینه و دشمنی .

روزهای حساس دیگری در راه است . تیم فوتبال استقلال در این سال میتواند قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود و افتخار دیگری را نصیب فوتبال ایران کند که همین خود باعث میشود فوتبال ایران بار دیگر رتبه بهتری در رنکینگ فیفا بدست آورد .

وظیفه رسانه ی ملی و مطبوعات است که از استقلال در آسیا حمایت کنند و اگر هم نمی خواهند حمایت کنند از هر گونه کارشکنی و دشمنی با این تیم دوری کنند و اجازه دهند استقلال به نمایندگی از فوتبال ایران باعث افتخار فوتبال ایران شود .همان گونه که نتیجه مثبت و مستقیم موفقیت استقلال را در تیم ملی شاهد بودیم . 7 بازیکن کلیدی از تیم قهرمان لیگ ایران و شانس قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا، در تیم ملی فوتبال ایران .

رسانه ها علاقه شخصی و دشمنیهای شخصی خود را وارد نکنند ، اجازه دهند ، استقلال که تا این مرحله بالا آمده همچنان با موفقیت ادامه دهد .

با سپاس از همه آنها که در راهیابی تیم ملی ایران به جام جهانی تلاش کردند . بازیکنان تیم ملی و کادر فنی باید بدانند که راهیابی ایران به جام جهانی تنها باعث سرفرازی و افتخار ایرانیان داخل نبوده ، بلکه ایرانیان در سراسر دنیا از کودک 9 ساله تا مرد غربت نشین 90 ساله به این تیم افتخار میکنند و با شادی ، "ایران ، ایران" را در قلب خود فریاد میزنند .


سپاس فراوان از شیر مردان تیم ملی فوتبال ایران .